"Elektrikli araçlara 500 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı öngörülüyor"

"Elektrikli araçlara 500 milyar dolarlık Ar-Ge yatırımı öngörülüyor"
Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu "Elektrikli ve bağlantılı araçlara büyük otomotiv şirketleri 500 milyar dolarlık bir Ar-Ge yatırımı öngörüyorlar" dedi.

Otomotiv Zirvesi’nin bu haftaki konuğu Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu oldu.

Öztopçu “Otomotiv sektöründe, 2021 yılında yaklaşık 10 milyon, 2022 yılında 3 milyon ve 2023 yılında da muhtemelen 2-3 milyon adetlik bir üretim kesintisi yaşayacak. 2023’de de arz kaynaklı sıkıntıları görebiliriz” dedi.

Öztopçu “Pandemi ile birlikte ekosistemin yeniden şekillendiğini görebilmekteyiz. Kullandığımız otomobillerin artık birer akıllı araç görünümüne büründüğünü görüyoruz. Sektörün en büyük üreticileri de bu yönlü adımlar atıyorlar. Elektrikli araçlar son dönemde tüketici tarafında da sürdürülebilirlik bakış açısıyla çok rağbet gören ürünlerden bir tanesi oldu. Ülkemiz 2053 için karbon nötr hedefi koymuştu. Elektrikli araçlar ve hibrit araçlar bu konuda önemli adımlardan bir tanesi“ diye konuştu.

Z jenerasyonun artık edinme yerine kiralamayı tercih ettiğini ve mobilitenin ön planda olduğunu ifade eden “Amerika’daki iki yıllık araç satış fiyatlarına baktığımızda yüzde 16’lık artış görüyoruz. Araç fiyatları da artıyor. Bu elektrikli ve bağlantılı araçlara büyük otomotiv şirketleri 500 milyar dolarlık bir Ar-Ge yatırımı öngörüyorlar, bu da fiyat artışını global anlamda destekliyor” dedi.

Öztopçu “Önümüzdeki dönemde özellikle kalkınma bankalarının, Dünya Bankası’nın ve üretici ülkelerin bulunduğu Exim kuruluşlarının bu ürünlerin gelişimi ve tüm dünyada yaygınlaşması açısından uygun faizlerle kredileri, özellikle o ülkelerdeki ticari bankalara kullandıracaklarını düşünüyorum. Bu adım ancak böyle aşılabilir” dedi.

Finansman ihtiyaçlarında bir farklılaşma olup olmadığına dair soruya ise Öztopçu “Günün koşullarına göre değişmekle birlikte yıllıkta baktığımızda 50-60 baz puana kadar farklılıkları tüketicilerimiz yakalayabiliyorlar” diye konuştu.

KAYNAK: BLOOMBERGHT.COM

OTOPODYUM.COM.TR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.