Toyota, elektrikli araçlara manuel vites getiriyor

Toyota, elektrikli araçlara manuel vites getiriyor
Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden birisi olan Toyota, elektrikli otomobillerine manuel vites eklemek için çalışmalar yürüyor. Alınan yeni patent manuel olarak 14 vitese işaret ediyor.

Teknoloji Editörü Modern otomobillerde giderek azaldığını gördüğümüz manuel vites sistemleri elektrikli araçların gelişiyle birlikte artık tozlu raflara doğru bir yolculuğa çıkmış durumda. Şehirleşmeyle birlikte artan trafik şartlarında otomatik vites, sürücüler arasında daha fazla yaygınlaşsa da halen önemli büyüklükteki sürücü kitlesi manuel vitesi kaybetmek istemediklerini ifade ediyor. Görünüşe göre Toyota bu sürücülerin sesini duymuş olmalı ki elektrikli araçlar için sanal manuel şanzıman üzerinde çalışıyor.

Toyota elektrikli araçlar için sanal manuel şanzıman gelişti

Bu yazın başlarında Toyota, bataryalı elektrikli araçları için hem sürüş kontrolü hem de debriyaj işlevleriyle donatılacak bir dizi yeni fütüristik teknolojiyi duyurmuştu. Bu patent de söz konusu girişimin bir parçası gibi görünüyor. Patent başvurusunun ayrıntılarına göre sanal manuel şanzımanın altı vitesle sınırlı olmayacağı, bunun yerine sürücülerin sürüş tarzlarına uyacak şekilde çeşitli tork modellerinden seçim yapabilecekleri görülüyor. Belirtilenlere göre bu teknoloji sayesinde 14 vites seçilebilecek.

Patent, kullanıcının tıpkı normal manuel bir arabada olduğu gibi bir vites seçtiği, ancak vitesler arasında ilerledikçe sanal bir modelin bir sonraki oran dizisini sunduğu bir senaryoyu açıklıyor. Yani altıncı vites seçilirse, ekranda diğer mevcut oranlar gösterilecek ve sürücünün yedinci vitese veya daha ilerisine geçmesine olanak sağlanacak.

Toyota, geçen yıl yeni Lexus UX 300e üzerinde teknolojiyi test ediyor. Sanal manuel viteslerin 2026’dan önce gelmesi beklenmezken teknolojiyi deneyimleyenler sistemin gerçeğine hayli benzer bir şekilde çalıştığını söylüyor. Elbette her şey sanal olarak işletiliyor ancak Toyota mühendislerinin yeterince gaz verilmediğinde aracın durmasını dahi taklit ettikleri belirtiliyor. Bununla birlikte sabit bir devir seçimi yapılabildiği ve devir sesinin hoparlörler tarafından sağlandığı bildiriliyor.

KAYNAK: https://www.techspot.com/news/101144-new-toyota-patent-describes-carmaker-virtual-manual-transmission.html?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

ALINTI: Metin AKPINAR – DONANIM HABER

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.