CEVAP VE DÜZELTME METNİ

CEVAP VE DÜZELTME METNİ
27/10/2023 tarihinde internet sitenizde Müvekkil Şirket hakkında aşağıda URL’si yer alan haberin yapıldığı tespit edilmiş ve haberin düzeltilmesi istenmiştir.
https://otopodyum.com.tr/firmalar-dernekler/topaz-otomotiv-yabanci-sermayeli-dev-sirkete-hukuk-savasi-baslatti-931h
Müvekkil Şirket’in ve çalışanlarının kişilik haklarını ihlal eden bu haber nedeniyle aşağıdaki hususların kamuoyuna duyurulması zorunluluğu doğmuştur.
Yukarıda bahsi geçen haberde gerek Müvekkil Şirket’in, gerekse çalışanlarının kişilik hakları ihlal edilmiş, gerek Müvekkil Şirket, gerekse çalışanları aleyhine hukuki dayanaktan yoksun ithamlara yer verilmiştir. Haberde baştan sona subjektif değerlendirmelere yer verilmiştir. Haberin başlığında yer alan hukuki süreç başlatılmasına dair bilgi dışında haberin içeriği maddi gerçeklerle bağdaşmamaktadır.
Müvekkil Şirket’e ve haberde adı geçen çalışanlarına habere mevzu edilen iddialarla ilgili cevap hakkı kullandırılmadan, fesih yoluyla sona erdirilmiş bir ticari ilişkinin sadece bir tarafının dile getirdiği asılsız iddialarla yetinerek, haber sitesinin içeriğine vakıf olmadığı ve bu itibarla tespit ve değerlendirme yapma olanağı bulunmadığı mezkur iddiaları doğruluğunu araştırmadan gazete köşesine taşıyarak tek taraflı olarak yayın yapıldığı açıktır. Yapılan haber süsü verilmiş mülakat, genel kabul görmüş tüm yayın ilkelerine aykırıdır.
Müvekkil Şirket’e ve haberde adı geçen çalışanlarına habere mevzu edilen iddialarla ilgili cevap hakkı kullandırılmadan yayın yapılmış olması, yapılan yayının haber verme maksadı taşımadığı, belli bir maksatla yayın yapıldığı yönünde çok derin kuşku uyandırmaktadır.
Yayınlamış olan haberdeki asılsız iddialar ve mesnetsiz istinatlar, Müvekkil Şirket’in ticari itibar ve güvenirliğine haksız şekilde zarar verecek niteliktedir.
Ayrıca yayınlanmış olan haberde, Müvekkil Şirket’in ticari unvanı ve çalışanlarının isimleri, adresleri ve sair kişisel verileri 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olarak izinsiz bir şekilde kullanılmıştır.
Söz konusu haber, doğruluğu araştırılmadan, kamuoyu nezdinde Müvekkil Şirket’in ve haberde adı geçen çalışanlarının kişilik haklarını zedeleyici ifadelere yer verilmesi açıkça Anayasa’ya, 5187 sayılı Basın Kanunu’na, Basın Ahlak İlkeleri’ne ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırılık teşkil etmekte olup, Müvekkil Şirket’in ve haberde adı geçen çalışanlarının saygınlığını ve itibarını ciddi anlamda zedelemiştir.
Haber verme hakkı gerçeklik, güncellik, kamu yararı, toplumsal ilgi, konu ile ifade arasında düşünsel bağlılık unsurları ile sınırlı olmakla birlikte, haber verilirken haber içeriğinin doğruluğunun araştırılması, gerçek bir haber niteliğinde ise yayınlanması gerekir. Web sitenizde yapılan bu haberle bu sınırın aşıldığı ve doğruluğu araştırılmadan haber yapıldığı açıkça görülmektedir. Müvekkil Şirkete ve/veya çalışanlarının beyanlarına başvurulmadan masa başında üretilen haber içeriği de bu hususu ikrar etmektedir.
Kamuoyuna saygı ile sunarız. 28.10.2023
Phinia Delphi Turkey Otomotiv Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Vekili
Av. Ahmet Cüneyt Can

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.