2. El Otomobil Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor

2. El Otomobil Fiyatlarına Büyük Zam Geliyor
Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Kur yukarı yönlü seyrederse liste fiyatları üzerinden marka ve modele bağlı olarak %3 ile 5 arasında bir zam tespit edebiliriz. 3 ay içerisinde %10 ile 12 bandında bir artış gözlemleyebiliriz” dedi.

Kurdaki yukarı doğru seyrin araç fiyatlarını her ay %5 ile 8 arasında etkilediğini belirten Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Önümüzdeki dönemde kur yukarı yönlü seyrederse liste fiyatları üzerinden marka ve modele bağlı olarak %3 ile 5 arasında bir zam tespit edebiliriz. İkinci elde ise fiyat artışları daha hızlı oluyor; 3 ay içerisinde %10 ile 12 bandında bir artış gözlemleyebiliriz” dedi.

Kurdaki artış, her ay değişen fiyat etiketi olarak piyasaya yansırken, imkânı olan tüketici fiyatların daha da artacağını öngörerek otomobil almaya devam ediyor. Uzun zamandır asıl problem ise araç sahibi olmak isteyenler için finansman tarafında yaşanıyor. Tüketici yüksek faiz ve düşük vadeyi kabul etse dahi bankaların kredi vermemesi tüketiciyi zora sokuyor. Kredi notu yüksek olanlara dahi kredi verilmediğini belirten Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, sektörün mevcut durumda en büyük sorununun kredi olduğunun altını çiziyor.

Hedeflerin Üstüne Çıkmak Oldukça Zor

Öte yandan devam eden sorunlara bir de kurun yukarı doğru seyri eklendiğinde ne gibi durumlar ile karşılaşılacağı da merak konusu. Kura bağlı fiyat artışının panik alım ve satışlar doğurması sebebiyle yıl sonu satış hedeflerinin etkilenmeyeceği öngörülüyor.

Fiyatların sektörün yılsonu hedefini etkileyip etkilemeyeceğine dair açıklamada bulunan Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Tüketicide fiyatların artacağı endişesi hâkim olduğundan birçok tüketici, satıcının yarının fiyatlarını bugünden fiyatlamasına karşın otomobil satın almaya devam ediyor.” dedi.

Fakat asıl sıkıntının sıfır araçtaki arz sorunu ve ikinci el araç için kredi problemi olduğunu belirten Aşin Otomobil Genel Müdürü Okan Erdem, “Bu iki problem aşılmadığı sürece satış hedeflerinin üstünde bir satış gerçekleştirmek oldukça zor. Bunlar aşılmadıkça otomobil gerçek tüketiciden ziyade yatırım amaçlı alım satım yapanların içinde dönmeye devam edecek“ şeklinde konuştu.

LOJİPORT

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.