Formula 1 şaşırtan bir detayla İstanbul Park'a dönebilir

Formula 1 şaşırtan bir detayla İstanbul Park'a dönebilir
Motor sporlarının yapıldığı İstanbul Park, 2 Nisan itibariyle ihaleye çıkıyor. Alacak olan kuruluş, Formula 1 yarışlarının yapılacağını kabul etmiş olacak. Yani, F1 yoksa tazminat var. İşte tüm detaylar...

Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Formula 1 Türkiye'ye geri dönebilir. Türkiye'de F1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park, 2 Nisan itibariyle ihaleye çıkıyor. Ulaşılan bilgilere göre ihaleyi alacak olan kuruluş, Formula 1 yarışlarının yapılacağını kabul etmiş olacak. İşte detaylar...

İstanbul Park için ihale süreci başladı

Geçtiğimiz yılın sonunda Intercity'nin İstanbul Park pistini boşaltmasına karar verilmişti. Şimdi ise Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Park Formula 1 pisti için ihale sürecini başlatıyor.

İstanbul Park krizi

Bilindiği üzere İstanbul Park Pisti için geçtiğimiz haftalarda tahliye kararı çıkmıştı. Tahliye kararına rağmen pisti işleten Intercity’nin (Ekim Turizm Tic. ve San. A.Ş) halen pisti boşaltmadığı ve sürecin uzatıldığı da dikkatleri çekmişti. Bu bağlamda TOSFED’ten (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) pistin boşaltılmasına ilişkin çeşitli açıklamalar gelmişti. Tüm bu kriz ortamı ise kısa bir süre önce Vakıflar Genel Müdürlüğü’nin ihalesiyle sonlanmış durumda.

İhale tarihi belli oldu

İstanbul Park ihalesi kapsamında 30 yıl süreli “Yapım ve Onarım Karşılığı Kira ve İşletme” ihalesine çıkılmış durumda. Formula-1 pistine ilaveten, alışveriş merkezi, macerapark (go kart, lunapark, tırmanma parkuru, gezi treni vb.), otomobil müzesi ve eğlence merkezi (akvaryum, kuş parkı, hayvanat bahçesi, yağmur ormanı) fonksiyonunda mahaller/yapılar yaptırılacak. İhalenin toplam tahmini bedeli ise 117.8 milyon dolar. İhale tarihi ise 02.04.2024.

Formula 1 yoksa sözleşme iptal

İhale şartnamesinde Intercity ile yaşanılan problemin bir daha yaşanmaması için de bazı maddeler eklenmiş. Bunlar arasında en dikkat çekeni ise F1 yarışı için anlaşma şartı. Emre Özpeynirci'nin haberine göre şartnamede yüklenici firma, Formula 1 yarışlarının İstanbul Park’da yapılacağını garanti edecek. İşin sözleşmesi imzalandıktan sonra 1 ay içerisinde Formula 1 yarışlarının taşınmazda yapılmasına ilişkin anlaşma sağlanarak imzalanacak protokolün İdareye bildirilmesi, bunun yapılmaması halinde sözleşmenin fesih edileceği de belirtiliyor.

F1 yoksa tazminat devreye girecek

Ayrıca yüklenicinin Formula 1 yarışlarının 2026 yılı itibari ile İstanbul Park’da pistinde başlayacağını taahhüt etmesi, 2026 yılı dahil bu yıldan sonra yarışların yapılamadığı her yıl için o yıla ait Formula-1 anlaşma bedelinin %25’i kadar bedelin yıllık olarak idareye tazminat ödenmesi şartı koşuluyor.

KAYNAK: AJANSSPOR

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.