Pirelli, 2027'ye kadar Formula 1'in global lojistik partneri

Pirelli, 2027'ye kadar Formula 1'in global lojistik partneri
Pirelli, 2025 - 2027 arasındaki üç yıllık dönem için verdiği teklifin Formula 1© ve FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) tarafından kabul edilmesi üzerine Global Lastik Partneri olarak Formula 1’deki varlığının süresini uzattı.

FIA ve FOM’un iş birliğini bir sezon daha uzatma seçeneği de bulunuyor. Haziran ayında teknik dosyanın FIA’dan alınmasıyla başlayan süreçte varılan anlaşma, FIA Dünya Motor Sporları Konseyi tarafından onaylandı. Pirelli böylece FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın yanı sıra Formula 2 ve Formula 3 şampiyonalarının da tek lastik tedarikçisi oldu.

Yeni sözleşmenin (olası uzatma da dahil olmak üzere) sonuna ulaşıldığında Pirelli, en son 2011 yılında yeniden başladığı süreçte 18 yıldır art arda Formula 1’in tedarikçiliğini üstlenmiş olacak. Pirelli bu dönem boyunca motor sporlarının zirvesinin tüm zorlu teknik beklentilerinin önünde kalmayı başardı. Pirelli, 2011’de 13 inç ebatlı aşınma oranı yüksek lastiklerle başlayıp 2014’te güçlü hibrit lastiklere, 2017’den itibaren daha geniş lastiklere ve 2022’den sonra da mevcut 18 inç ebatlı lastiklere uzanan süreçte her türlü zemin ve hava koşulunda güvenilir ürünlerle takımları, FIA ve Formula 1’i zamanında esneklikle destekledi.

Pirelli’nin 110 yıldan uzun zamandır dünya çapında 350’den fazla şampiyonadaki varlığıyla parçası olduğu tüm motor sporları gibi Formula 1’e olan bağlılığı da yeni süreçler ve yapay zeka dahil en ileri teknolojilerle inovasyon ve denemeler yapmak için olağanüstü bir fırsat sunuyor. Pirelli bu çalışmalarının tümünde teknolojiyi yol lastiklerine aktarmayı amaçlıyor.

Pirelli, Formula 1’in lastik tedarikçisi olmanın yanı sıra pistte ve pist dışındaki girişimleri sayesinde sporun dünya çapında tanıtılmasında global bir partner olarak hareket ediyor. Bu girişimler arasında özellikle Formula 2 ve Formula 3 olmak üzere tüm farklı feeder serileri için gelecek nesil genç pilotların yetiştirilmesini amaçlayan projeler de yer alıyor.

Pirelli ayrıca 2030 itibarıyla Net Sıfır Karbon olma taahhüdünde bulunan Formula 1’in belirlediği çevresel sürdürülebilirlik hedeflerini de destekliyor. Araştırma ve geliştirme alanında öncü olan şirket, bir Formula 1 lastiğinin tüm yaşam döngüsü boyunca CO2 emisyonlarını azaltmak için halen yürütülen çalışmaları bütünlemek için FIA ve Formula 1 ile birlikte hem sportif hem teknik düzeyde inovasyonlar geliştiriyor.

Pirelli’nin sürdürülebilirlik çalışmalarının bir başka göstergesi olarak 2024 yılından itibaren FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası için kullanılacak tüm lastikler FSC®* (Forest Stewardship Council® - Orman Yönetim Konseyi) sertifikalı olacak. Ormanlardan sağlanan malzemelerin tedarik zinciri boyunca tam izlenebilirliğini sağlayan FSC orman yönetim sertifikası, aynı zamanda lastiklerin orman bazlı bileşenlerinin yetiştirildiği plantasyonların biyolojik çeşitliliği koruyacak ve ekonomik sürdürülebilirliği geliştirirken yerel toplulukların ve işçilerin yaşamlarına fayda sağlayacak şekilde yönetildiğini teyit ediyor.

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.