Bakan Bolat rakamlarla açıkladı! Otomobil fiyatları düşüyor

Bakan Bolat rakamlarla açıkladı! Otomobil fiyatları düşüyor
Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Oto piyasasında hem ikinci el satışlarda hem sıfır araba satışlarında bolluk meydana geldi. Fiyatlarda yüzde 15’e varan düşüşler var. Rekabetçiliği yeniden kazanmış olduk" dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, beraberinde Bakan Yardımcıları Mahmut Gürcan, Sezai Uçarmak ve Özgür Volkan Ağar, İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar ile MASFED Genel Başkanı Aydın Erkoç başkanlığındaki dernek üyeleri ile Ticaret Bakanlığı Söğütözü Yerleşkesi Turkuaz Salon'da bir araya geldi. Bakan Bolat, burada yaptığı konuşmada zor dönemlerin ardından iç ticarette ürünlerde piyasalarda büyük çalkantıların meydana gelebildiğini belirterek, "Birçok ürünlerde fiyat şişirmeler, spekülasyonlar, keyfi uygulamalar, haksız ticari talepler, stokçuluk, fırsatçılık, fahiş fiyat artışları gibi uygulamalar görüldü. 14-28 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin müteakip kurulan hükümetimiz bu minvalde ticaretteki veya piyasalardaki bazı dalgalandırmaları sona erdirmek konusunda hızlı aksiyon almaya başladı. Ticaret Bakanlığı olarak bizim üzerimize düşen görevler doğrultusunda biz, sıkıntı hangi sektörde varsa sektör ilgililerini, kuruluşlarını, yöneticilerini bakanlığımıza davet ettik. Bu kapsamda motorlu araç üretim ve satıcılarının bütün kesimlerini davet ettik. Sizlerin de desteği ve önerileri ile bakanlık olarak birçok düzenleme yaptık" dedi.
"Yıl sonuna kadar sıfır araç satışlarında da kimi araç modellerine ve markalarına göre yüzde 10 ila yüzde 20 arasında indirim kampanyaları görmeye başladık, başlıyoruz"

Bakan Bolat, yaptıkları düzenlemeler sonucunda piyasalarda ciddi rahatlamalar olduğuna dikkati çekerek, "Oto piyasasında hem ikinci el satışlarda hem sıfır araba satışlarında bolluk meydana geldi. Fiyatlarda yüzde 15'e varan düşüşler var. Hem ikinci el satışlarında hem de bayiler artık stoklardaki arabaları ortaya çıkardı. Bayiler de kampanyalara başladı. Yıl sonuna kadar sıfır araç satışlarında da, kimi araç modellerine ve markalarına göre yüzde 10 ila yüzde 20 arasında indirim kampanyaları görmeye başladık, başlıyoruz. Bu tüketicilerimiz açısından çok iyi. Bu, piyasaların düzelmesi için ve rasyonel, istikrarlı bir şekilde işlemesi için çok iyi. Rekabetçiliği yeniden kazanmış olduk. Rekabetle birlikte fiyat düşüşleri de beraberinde gelecek" diye konuştu.

"BUNDAN SONRA GÖZÜMÜZ ARAÇ PİYASASININ ÜZERİNDE OLACAK"

Bakan Bolat, motorlu araç satıcılarının önceki dalgalanma ve belirsizlik sürecinde olumsuz etkilendiklerini gördüklerini belirterek, "Yüzde 100 haklısınız. Sermayeleriniz eriyip gidiyordu. Satışlar düşmüştü, iş yapılmaz hale gelmişti. Bir ürün sattığınızda yenisini koymak için gerekli sermayeniz eriyordu. Bu süreç geride kaldı. Ben sizlere iş birliğiniz için teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Biz de hükümet olarak, bakanlık ekibimiz olarak birlikte sizlerle yol yürüdük, çok çalıştık. Hamdolsun görevimizi bu anlamda yerine getirdik. Bundan sonra da gözümüz piyasanın üzerinde olacak. Denetlemelerimiz devam edecek. Diğer sektörlerde de bu tür oluşumlara karşı gerekeni yapacağız" ifadelerini kullandı.

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.