İhracatta hibrid, ithalatta elektrikli rekor kırdı; lojistik talebi arttı

İhracatta hibrid, ithalatta elektrikli rekor kırdı; lojistik talebi arttı
Binek otomobilde dış ticaret hacmi rekor kırarken uluslararası taşımacılık talebi de hızla arttı. Hibrit otomobillerin ihracatında, elektrikli otomobillerin ise ithalatında rekor görüldü.

TÜİK verilerine göre ocak-eylül aylarında, otomobilde dış ticaret hacmi yüzde 81’lik artışla 21 milyar 64 milyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Bu dönemde 3 milyar 283 milyon dolarlık hibrit otomobil ihracatında ve 1 milyar 563 milyon dolarlık elektrikli otomobil ithalatında da rekor görüldü. Elektrikli otomobil ithalatının yarıdan fazlası Almanya’dan, hibrit otomobil ihracatı ise en çok Fransa, İspanya ve Polonya’ya gerçekleşti.

Otomobil dış ticaretindeki rekor, bu alanda lojistik ve uluslararası taşımacılık taleplerinde de güçlü artışlara yol açtı. Bitmiş otomobil dâhil otomotiv taşımalarında uzmanlaşan Logista Global Logistics’in Genel Müdürü Zeynep Akman, otomotiv lojistiğinde zamanında ve hasarsız teslimata büyük önem verdiklerini vurguladı.

Yedek parça ve otomobil taşımacılığında sektöre özel, son teknolojiyle donatılmış araçlar ve uzman bir ekiple hizmet verdiklerini dile getiren Akman, otomobil taşımalarını yoğunlukla ilgili bölgelere kara yolu ile gerçekleştirdiklerini anlattı.

1700830104-zeynepakman-logistaglobal.jpg

“Otomotivde 3. Ülke Taşımalarında Tercih Edilen Marka Olduk”

Akman, otomotiv sektörüne yönelik çözümlerinde, Avrupa ve Asya’daki yaygın acente ağı ve güçlü lojistik altyapıları ile öne çıktıklarını anlattı. Ortaya çıkabilecek sorunları önceden öngörüp derhal müdahale etiklerinin altını çizen Akman, böylece teslimattaki gecikmelerin önüne geçtiklerini belirtti.

İhtiyaca göre teknik çözümler ürettiklerini vurgulayan Akman, “İki taşıtı aynı dorseye yükleyebiliyoruz, otomobil, minibüs ve SUV araçların büyüklüğüne göre standart dışı yükleme çözümleri de oluşturuyoruz.” dedi.

Akman, “Otomotiv lojistiğinde verimlilik ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunuyoruz. Bu alanda 3. ülke taşımalarında da tercih edilirliğimiz her geçen gün artırıyor. Japonya’dan Derince Limanı’na gelen bitmiş otomobilleri Türkmenistan’a taşıyoruz. Sene sonuna kadar 500 adet otomobil yani 250 standart ve sal kasa yüklemesi gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Akman, otomotivde taşımacılığın yanı sıra ithalat-ihracat ve gümrük işlemleri, yükleme-boşaltma, liman saha elleçleme, gümrüklü-gümrüksüz depolama gibi hizmetleri de deneyimli bir ekiple yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.