"Kara duman atan" oto için ebay'e 2 milyar dolar ceza gelebilir

"Kara duman atan" oto için ebay'e 2 milyar dolar ceza gelebilir
Ebay, çevre yasalarını ihlal eden "kara duman atma" cihazlarının ve diğer kasıtlı kirletici ekipmanların satışına olanak sağladığı iddiasıyla yaklaşık 2 milyar dolarlık bir cezayla karşı karşıya.

ABD Adalet Bakanlığı, çevrimiçi perakendecinin Temiz Hava Yasası'nı ihlal ederek yanıltıcı cihaz denen bu araçlardan 343 binden fazla sattığını öne sürüyor ve her bir satış 5 bin 580 dolar para cezasına tabi.

Kara duman atmak, Birleşik Devletler'de çevrecilik karşıtı bir protesto biçimi haline geldi ve isli egzoz dumanlarından oluşan siyah bulutlar yaymak için bir dizel motorun modifiye edilmesini içeriyor.

İnternetteki video derlemelerinde kamyonet sürücülerinin bisikletlileri ve elektrikli araçları geçerken kasten kara duman attığı görülüyor.

Yakın zamana kadar, bunu gerçekleştirmek için gereken cihazları çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla bulmak nispeten kolaydı ve maliyeti 200 ila 500 dolardı.

Adalet Bakanlığı, Çevre Koruma Ajansı (EPA) adına New York'taki bir federal mahkemeye sunduğu şikayet dilekçesinde, kara duman atma cihazlarının Temiz Hava Yasası'nda belirtilen "motorlu araç emisyon denetimlerini ihlal ettiğini" yazdı.

Şikayette, "Satış sonrası zararlı cihazlar, karbonmonoksit, nitrojen oksitler, partikül madde ve metan olmayan hidrokarbonlar dahil kirlilik emisyonlarını önemli ölçüde artırarak halk sağlığına zarar veriyor" dendi.
EPA, çoğunlukla ABD'yle sınırlı görünen bu uygulamayı 2014'te suç kapsamına aldı ve bazı eyaletler bunu yaparken yakalananlar için 5 bin dolara varan para cezaları uygulanacağı uyarısında bulundu.

Kara duman atma ekipmanı satan birkaç şirket halihazırda yasaları ihlal ettikleri için 1 milyon doları bulan para cezalarına çarptırıldı.

EPA'nın Uygulama ve Uyum Güvencesi Ofisi'nden David Uhlmann, Adalet Bakanlığı'nın eBay'e karşı açtığı son davanın ardından yaptığı açıklamada, "Ülkemizin çevre yasaları, zararlı cihazların; kayıtsız, yanlış markalanmış ve kullanımı kısıtlanmış pestisitlerin ve zehirli kimyasallar içeren tehlikeli ürünlerin yasadışı satışını yasaklayarak halk sağlığını ve çevreyi koruyor" dedi.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.