Otomobil fiyatlarına dev zam geliyor

Otomobil fiyatlarına dev zam geliyor
Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS), 2023 yılının üçüncü çeyreği için otomotiv satış sonrası pazarıyla ilgili bir anket çalışması gerçekleştirdi. Anket sonuçlarına göre, otomotiv satış sonrası pazarında yükseliş trendi devam ediyor.

Anket sonuçlarına göre, 2023'ün üçüncü çeyreğinde, yurt içi satışlar dolar bazında önceki çeyreğe göre ortalama yüzde 10,83 arttı. Ayrıca, aynı dönemde yurt içi satışlar, 2022'nin üçüncü çeyreğine göre dolar bazında ortalama yüzde 17,02 artış gösterdi. Bu dönemde dağıtıcı üyelerin satışlarında dolar bazında yüzde 19,69 artış kaydedilirken, üretici üyeler arasında bu artış oranı yüzde 15,38 seviyesinde oldu.

SON ÇEYREKTE ARTIŞ BEKLENİYOR

Anket, 2023'ün son çeyreğiyle ilgili beklentilere de ışık tuttu. Buna göre, sektör temsilcileri 2023'ün son çeyreğinde yurt içi satışlarda dolar bazında yüzde 3,1 artış öngörüyorlar. Anket aynı zamanda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla satışlarda dolar bazında yüzde 8,33'lük bir artışa işaret ediyor.

İSTİHDAM ARTIYOR
Ankete katılan üyelerin yüzde 42,9'u, yılın ilk çeyreğinde istihdamı artırdı. Yüzde 52,4'lük bir kesim ise söz konusu dönemde istihdamlarını korudu. İstihdamlarının 2023'ün ikinci çeyreğine göre azaldığını belirten üyelerin oranı ise yüzde 4,8 olarak kaydedildi. Bu sonuçlar, üretici ve dağıtıcı üyelerin istihdam durumlarının birbirine yakın olduğunu gösteriyor.

EN BÜYÜK SORUN NAKİT AKIŞI
Sektördeki sorunlar, ankette öne çıkan önemli konulardan biriydi. 2023 yılının üçüncü çeyreğinde üyeler tarafından gözlemlenen sorunlar arasında "Nakit akışı sıkıntıları" ilk sırayı alırken, "Tedarik sorunları" ise önceki döneme göre bir miktar azaldı. Katılımcıların yüzde 54,8'i nakit akışındaki problemleri sektörün en büyük zorluğu olarak değerlendirdi.

İHRACAT VE ÜRETİM ARTIYOR
Anket ile birlikte sektörün yatırım planları da mercek altına alındı. Ankete göre önümüzdeki üç ayda yeni yatırım yapmayı düşünen üyelerin oranı yüzde 47,6 ile bir önceki dönemin üzerinde gerçekleşti. Bir önceki ankette üretici üyelerin yüzde 33,3'ü yatırım planlarken, yeni ankette bu oran yüzde 43,8'e geriledi. Dağıtıcı üyelerde ise yüzde 50 olan oran, bu dönemde de değişmedi. Ankete katılan üyelerin yüzde 22,7'sinin önümüzdeki üç ayda sektörün daha iyiye gideceğini öngördüğü gözlemlendi.

Üreticilerin yılın üçüncü çeyreğindeki kapasite kullanım oranı ortalaması yüzde 79,38 olarak gerçekleşti. Bu oran 2023'ün ikinci çeyreğinde yüzde 79,17 idi. Üçüncü çeyrekte üyelerin üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 9,06 oranında arttı. Yılın üçüncü çeyreğinde üyelerin ihracatı, bir önceki çeyreğe göre dolar bazında yüzde 2,5, 2022'nin aynı dönemine göre de yüzde 5'lik artış gösterdi.

Sonuç olarak, otomotiv satış sonrası pazarında yükseliş trendi devam ediyor. Ancak, sektör temsilcileri nakit akışı sıkıntıları ve döviz kuru gibi sorunlara işaret ediyor.

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.