Otomobillerine ek vergi konulmasına Çin'den sert tepki

Otomobillerine ek vergi konulmasına Çin'den sert tepki
Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye'yi ayrımcı tarifeleri derhal kaldırmaya çağırırken, Çinli şirketlerin meşru hak ve menfaatlerini korumak için "gerekli tedbirleri" alma sözü verdi.

Türkiye'nin Çin'den ithal edilen tüm yakıt tiplerindeki binek araçlara ilave vergi getirmesine Çin'den tepki geldi.

Çin Ticaret Bakanlığı (MOFCOM) Türkiye'nin ek vergi kararına şiddetle karşı çıktıklarını belirtirken ayrımcı tarifelerin kaldırılması çağrısı yaptı.

Bakanlık, Türkiye'nin aldığı ek vergi kararının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu söyledi.

MOFCOM bu kararın Çinli şirketlerin Türkiye'nin iş ortamına ilişkin endişelerini arttırdığını ve Türkiye'ye yatırım yapma konusundaki güvenlerini sarstığını belirtti.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin sadece Çin menşeli binek otomobillere ek ithalat tarifesi uyguladığını ve bu durumun Çin ürünlerinin diğer üyelerin benzer ürünlerinden daha düşük muamele görmesine neden olduğunu söyledi.

Çin, Türkiye'yi ayrımcı tarifeleri derhal kaldırmaya çağırırken, Çinli şirketlerin meşru hak ve menfaatlerini korumak için "gerekli tedbirleri" alma sözü verdi.

Çin Binek Otomobil Derneği Genel Sekreteri Cui Dongshu Global Times'a yaptığı açıklamada, Çin araçlarına uygulanan ithalat vergisindeki artışın temel nedeninin Türkiye'nin büyük ticaret açığı ve mali gelirlerini arttırmak amacıyla ülkenin devam eden ekonomik gerilemesi olduğunu söyledi.

Cui, Türkiye'nin Çinli üreticilerin rekabet gücünü bir meydan okuma olarak gördüğü için kendi elektrikli araç endüstrisinin gelişimini teşvik ettiğini söyledi.

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.