TÜVTÜRK duyurdu: Artık muayene istasyonuna gitmeyeceksiniz

TÜVTÜRK duyurdu: Artık muayene istasyonuna gitmeyeceksiniz
Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni uygulama hayata geçirildi. İşte araç muayenesine gidecek milyonlarca sürücünün merak ettiği o detay.

TÜVTÜRK, bir süre önce paylaştığı bir bilgilendirme mesajı ile araç muayene prosedürlerindeki değişiklikleri açıkladı. Bu bilgilendirme mesajına göre, yeni araç muayeneleri için süre uzatıldı.

Türkiye'de trafiğe kayıtlı 25 milyonundan fazla araç bulunuyor ve bu araçların sınıflarına ve yaşlarına göre belirli periyotlarla TÜVTÜRK istasyonlarında muayene edilmeleri gerekmektedir.

Muayenesi yapılmamış araçların trafiğe çıkması yasakken, sıfır bir otomobil satın alan sürücüler için ilk 3 yıl muayene yaptırması zorunlu değildi.

EGZOZ EMİSYON VE MOBİL İSTASYONLAR

Daha önceden, muayene istasyonlarında harcanan süresinin kısaltılması ve yoğunluğu azaltmak amacıyla egzoz emisyon ölçümü işlemini farklı yetkili servislere devreden TÜVTÜRK, bu kararıyla birçok aracın muayene sürecinin çok daha kolay ve hızlı geçmesini sağlamıştı.

Bundan yola çıkarak TÜVTÜRK, yeni bir uygulamayı hayata geçirme kararı aldı. TÜVTÜRK’ün başlattığı bu uygulamada, muayene istasyonlarında yaşanan yoğunluğu en aza indirmek için Türkiye'nin 77 şehrinde mobil muayene istasyonların faaliyete geçirildi.

TÜVTÜRK, bu uygulama sayesinde istasyonlarındaki yoğunluğu azaltmayı başarmış olup, 2024 yılı bitmeden mobil muayene istasyonlarının sayısını arttıracaklarını bildirdi.

MOBİL MUAYENE İSTASYONLAR VE DETAYLAR

Mobil muayene istasyonlarda, binek otomobil, traktör ve motosiklet muayeneleri gerçekleştirilebilmektedir.

Ancak, hava destekli hidrolik fren sistemine sahip olan TIR, kamyonet gibi büyük araçların muayenesi yalnızca sabit istasyonlarda yapılmaktadır.

Egzoz gazı emisyon ölçümü ise sadece sabit veya yetkilendirilmiş bazı seyyar istasyonlarda gerçekleştirilmektedir.

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.