7 otomobil devi, şarj için IONNA çatısı altında birleşti

7 otomobil devi, şarj için IONNA çatısı altında birleşti
Aralarında Mercedes ve BMW'nin de bulunduğu 7 büyük otomobil devi, elektrikli araçların şarj sıkıntısını çözmek için IONNA adını verdikleri yeni bir ortaklık kurdu. Peki, IONNA şarj sorununu çözmek için ne yapacak?

Elektrikli araç sahipleri bir yolculuğa çıktıklarında, araç şarjının tahminlerden hızlı tükenmesi durumunda yol kenarında mahsur kalmaktan endişe duyuyorlar. Üstelik her şarj istasyonu, her aracı da şarj etmeyebiliyor veya şarj istasyonları da sorunlu/arızalı olabiliyor ve siz şarj istasyonuna doğru ilerlediğinizi sanırken aslında tükenmiş bir pille saatlerce yolda kalma riskine doğru ilerliyor olabiliyorsunuz. Bunlar elektrikli araç sahipleri için makul endişeler. Ayrıca ABD de binlerce km boyunca çölleri kat eden ıssız yollar bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yedi otomobil üreticisi arasında kurulan ortak bir girişim olan IONNA, bu endişeyi gidermek için şimdi yeni bir plan yaptı. Şirket yaptığı basın açıklamasında, yasal onay aldıklarını ve Kuzey Amerika'da faaliyete başladıklarını duyurdu. BMW, General Motors, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz ve Stellantis'in yer aldığı ortak girişim, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada genelinde yeni bir şarj ağı kurmayı hedefliyor.
IONNA, üretecekleri şarj cihazlarının NACS (Tesla'nın Kuzey Amerika Şarj Standardı) veya CCS konektörüne sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın tüm elektrikli araçlarla çalışacağını söylüyor. Şirket, şarj cihazlarının tuvaletler, restoranlar ve marketler gibi olanakların da bulunduğu istasyonlarla geleceğinin altını çiziyor. Yani benzin istasyonlarından alıştığımız şekilde bir geniş hizmet sunumu olacak. Yeni şirket bu şekilde 30 bin yeni şarj istasyonunu hayata geçirecek.

Yeni ortak girişimin başında daha önce Electrify America, EV Connect ve General Electric'te çalışmış olan Seth Cutler bulunuyor. Culter yaptığı açıklamada şunları söyledi: "IONNA'ya liderlik etmekten ve elektrikli mobilitenin geleceğini şekillendirmede bu saygın otomobil üreticileriyle birlikte çalışmaktan onur duyuyorum. Kapsamlı, yüksek güçlü bir şarj ağı oluşturma konusundaki ortak kararlılığımız, tüm elektrikli araç şarj ekosisteminde bir devrim yaratma ve elektrikli araçların yaygın olarak benimsenmesine yardımcı olma konusundaki kararlılığımızı yansıtıyor."

Elon Musk da boş durmuyor

BMW, General Motors, Honda, Hyundai, Kia, Mercedes-Benz ve Stellantis IONNA şarj ağını kurmak için bir araya gelirken, Tesla şarj cihazlarını Choice Hotels otoparklarına ve ABD genelindeki 7.500 farklı noktaya sokmak için bir anlaşma imzaladı. Ayrıca Tesla Hilton Otellerinde 20.000'den fazla şarj cihazının kurulumunu gerçekleştireceğini de kısa süre önce duyurmuştu. Yani ABD'de her yeri elektrikli şarj istasyonları ile doldurmak için şirketler birbiriyle yarışıyor.

CHİP.COM.TR

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.