Hyundai Ioniq 6 ile İstanbul – Ankara 672 lira

Hyundai Ioniq 6 ile İstanbul – Ankara 672 lira
Elektrikli otomobillere ön yargıyla yaklaşanlar bu yazıyı okuduktan sonra bir kez daha düşünecek. Çünkü, elektrikli seyahat gerçekten çok ekonomik. Hele de altınızda Hyundai Ioniq 6 gibi makam aracı kıvamında bir coupe varsa, lüksü ucuza yaşayabilirsiniz.

Benim gibi yaş alanlar, alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemez. Ben de, itiraf edeyim elektrikli otomobillere ön yargılı yaklaşıyor ve çok da uygun bulmuyordum. Ama test ettiğim tam elektrikli Hyundai Ioniq 6 tüm yargılarımı boşa çıkardı.

Bu aracı, doğru sürüş teknikleriyle kullanırsanız, kesinlikle cebinizi yakmayacağını garanti edebilirim.

Araçla ilgili özellikleri başka mecralardaki test yazılarından ya da Hyundai’nin resmi internet sitesinden bulabilirsiniz. Ben başka yerde göremeyeceğinize inandıklarımı aktaracağım.

DOĞRU SÜRÜŞ, MENZİL KAZANDIRIYOR

Bu aracı sürerken, öncelikle direksiyonu 2’ye 10 kala şeklinde kavramalısınız. Böylece direksiyonu tutmanın yanı sıra sağda ve solda yer alan kulakçıklara da rahatlıkla erişebilirsiniz. Ayak pedalıyla ilk kalkışın dışında, düz yolda ya da rampa aşağı hiçbir işlem yapmadan soldaki kulakçığı fren, sağdaki kulakçığı da gaz yerine kullanmanız mümkün. Hem lüks bir araç kullanayım hem de cebim yanmasın diyorsanız Ioniq 6’yı ECO modunda ve gaz pedalını incitmeden sürmelisiniz.

hyundai-ioniq6-test-8.jpg

hyundai-ioniq6-test-12.jpg

UCUZA SEYAHATİN MATEMATİĞİ

Hyundai Ioniq 6’nın 77.4 kWh kapasiteli bataryasını doldurduğunuzda, kadranda 429 km yol alabileceğinizi görüyorsunuz. Ancak, doğru sürüş teknikleriyle bunu 519 kilometreye kadar çıkarmanız mümkün.

Biz çift motorlu 4x4 progressive yani en üst donanımlı versiyonunu kullandık. 100 kilometrede 16.9 kwh elektrik tüketiyor. Bu da 453 kilometrelik İstanbul-Ankara arasını yaklaşık 76 kwh harcayarak kat edecek anlamına gelir. 1 kwh DC şarj bedeli ortalama 8.85 TL.

76 X 8,85 = 672 TL yani, 453 kilometrelik İstanbul-Ankara yolculuğu için cebinizden 672 TL çıkar. Oysa aynı mesafeyi bir benzinli araçla kat etseydiniz 100 kilometrede ortalama 7 litre benzinle yaklaşık 33 litre harcayarak geçecek ve karşılığında 33 x 44 = 1.452 TL ödeyecektiniz.

ARACINIZDAN İNİN, AKILLI PARK YARDIM ASİSTANI SİZİN YERİNİZE PARK ETSİN

akilli-park.png

BU ARAÇTA CANLI UNUTMANIZ İMKÂNSIZ

Önceki yıllarda öğrenci servisinde unutulan çocukları, ya da kısa bir alışveriş yapacağı için uyuyan bebeğini arabada bırakan ve acı olaylar yaşayan anne örneklerini anımsarsınız. İşte Hyundai Ioniq 6 kesinlikle bunu yapmanıza izin vermez. Çünkü, spontane gelişen bir örnekle öğrenmiş bulunmaktayım. Eşim araçta uyuyakaldığı için ben de marketten su almaya indim ve aracın kapısını kilitleyerek markete doğru ilerledim. Tam kapıya vardığımda canhıraş ve çok yüksek volümlü bir korna sesi duydum, sürekli çalıyordu. Dikkatli bakınca bizim arabadan geldiğini anladım. Yani, “hoop nereye gidiyorsun, içerde canlı var” diyordu bana.

Sözün özü,

Teknoloji öyle bir yerlere gidiyor ki, hata yapmanıza izin vermeyen araçlar dönemi başlıyor.

4x4 progressive Hyundai Ioniq 6 satış fiyatı (1 Nisan itibariyle) 3.060.000 TL

Selçuk ONUR - OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.