Otomotiv satış sonrası, Türkiye'nin en büyük fuarında buluştu

Otomotiv satış sonrası, Türkiye'nin en büyük fuarında buluştu
22 Mayıs akşamı Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen gala gecesi ile açılışı gerçekleşen Automechanika Istanbul 2024 fuarı, dört gün boyunca 35 farklı ülkeden 1.400’ün üzerinde katılımcı firmayı ağırlayacak.

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey iş birliği ile İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 15 salon ve 43.000 metrekarelik alanda düzenlenen Automechanika Istanbul’da Brembo, Group Auto, Kale, Lucas Elektrik, Mansons, Saint-Gobain, Sampa, Stellantis, Yanmar ve ZF Aftermarket gibi küresel otomotiv satış sonrası sektörünün en önemli isimleri Automechanika Istanbul 2024’te yer alırken, Avrupa’nın otomotiv satış sonrası regülasyonlarına yön veren Uluslararası Otomotiv Satış Sonrası Distribütörleri Federasyonu (FIGIEFA) üyesi dev firmaların temsilcileri de fuarı ziyaret ediyor.

Sergilenen on binlerce ürün ve hizmete ek olarak kurumsal ve kişisel gelişime, sürdürülebilir üretim politikalarına, fırsat eşitliğine, istihdama, inovasyona, dijitalleşmeye ve dönüşüme odaklanan geniş kapsamlı bir etkinlik yelpazesi sunan Automechanika Istanbul, 22 Mayıs akşamı Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirdiği açılış programında da sektörün en önemli isimlerini bir araya getirdi. Açılış töreninde sektörün önde gelen kurumlarını temsilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, OSS Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sami Atılgan, FIGIEFA Başkanı Mads Engberg, Messe Frankfurt İcra Kurulu Üyesi Detlef Braun, Hannover Fairs Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Annika Klar ve Automechanika Marka Müdürü Michael Johannes konuşmacı olarak programda yer aldı.

50 binin üzerinde ziyaretçi beklentisi var

Automechanika Istanbul 2024 fuarı açılış töreninde davetlileri ağırlayan Messe Frankfurt Yönetim Kurulu Üyesi Detlef Braun ve Hannover Fairs Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Annika Klar yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi: "Automechanika fuarını 17 kez düzenlememizde bize destek olan paydaşlarımıza katkıları için teşekkür ediyoruz. Bize vermiş olduğunuz destekler sayesinde Automechanika’yı bu ülkenin önde gelen fuarı haline getirdiniz. Bu yıl fuarımızda 1.450 katılımcı, 35 katılımcı ülke ve 12 ülke pavyonu yer alıyor. Yurt dışından 752 katılımcımızın bulunması, fuarımızın uluslararası boyutunu bir kez daha ortaya koyuyor. Özellikle Alman pavilyonu 25 şirketle bu yıl daha da genişledi. Beklenen ziyaretçi sayısının 50.000'in üzerinde olması bizleri heyecanlandırıyor." dedi.

Automechanika Marka Müdürü Michael Johannes de konuşmasında, otomotiv endüstrisini inovasyon, sürdürülebilirlik, işe alım ile nitelikli eleman eğitiminin yönlendirdiğini vurguladı. Bu önemli konuların fuarlar aracılığıyla tanıtılması ve desteklenmesi gerektiğini belirterek, fuarların endüstriyel gelişmelerin ve iş birliklerinin merkezi olduğuna dikkat çekti.

automechanika2024.jpg

“Türkiye küresel otomotiv pazarında konumunu pekiştirmiştir”

Avrupa’dan 18 ülke, 19 dernek ve 5 satın alma grubunu temsil eden Araç Parçaları İthalatçıları, İhracatçıları ve Toptancıları Uluslararası Federasyonu (FIGIEFA) Başkanı Mads Engberg, Avrupa için de büyük önem taşıyan Automechanika Istanbul hakkında şunları söyledi: “Bugün, sadece Türkiye otomotiv endüstrisi için değil, dünya otomotiv endüstrisi için de önemli anlarla karşı karşıyayız. Avrupa, Orta Doğu ve Kafkasya genelinde İstanbul, doğu ve batı arasında bir köprü vazifesi görüyor. Türkiye'de otomotiv sektörü, Türkiye ekonomisinin ve ulusal ekonominin temel taşıdır. Son on yılda Türkiye, otomotiv satış sonrası pazarında küresel bir oyuncu olarak konumunu pekiştirmiştir. Türkiye hem araç hem de yedek parça üreticisi olarak sadece yenileme pazarında değil, tüm ana otomotiv pazarlarında güçlü bir varlık göstermektedir. FIGIEFA'nın misyonu çok açık: otomotiv sektörünün rekabet gücünü ve bağımsızlığını savunmak. İstanbul, sadece iş için bir platform değil, aynı zamanda otomotiv iş hedefleri ve hayalleri için bir platformdur.”

Türkiye mobilite endüstrisi yeni bir hikaye yazıyor

Otomotiv endüstrisinin zincirinin tamamını bir araya getiren yapısıyla Automechanika Istanbul’un sektöre önemli katkılar sunduğunu belirten TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Albert Saydam, şunları söyledi: “Türkiye otomotiv sektörü bir evrim sürecinde. Bu süreçte Automechanika Istanbul, sektördeki tüm paydaşları bir araya getirerek önemli bir platform sunuyor. Automechanika Istanbul 2024'ü ziyaret edin ve Türkiye mobilite endüstrisinin şu anda yazdığı yeni hikayenin bir parçası olun. Bu fuar, yalnızca globaldeki gelişmeleri takip etmek için değil, aynı zamanda Türkiye’nin bu gelişmelere nasıl adapte olduğunu görmek için de eşsiz bir fırsat. Türkiye otomotiv sektörü, teknoloji ve inovasyon alanında büyük adımlar atıyor. Yeni mobilite çözümleri, otonom ve elektrikli araçlar, sürdürülebilir üretim yöntemleri ve daha birçok yenilik burada sergilenecek. Bize ve Türkiye mobilite endüstrisine inandığınız için çok teşekkür ederiz. Hep birlikte, bu sektörü daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz.”

“Türkiye otomotiv sektörünün dünya ile entegrasyonunu sağlıyor”

Otomotiv satış sonrası sektörünün en büyük buluşmasının 17. kez İstanbul'da gerçekleşmesinden büyük mutluluk duyduklarını belirten İTO Yönetim Kurulu Üyesi Salih Sami Atılgan, şunları söyledi: "Türkiye otomotiv sektörünün gücü ve İstanbul'un cazibesi, bu yıl da Automechanika Istanbul’un dünyanın buluşma noktası olmasına önemli bir destek sağlayacaktır. Türkiye'de otomotiv sektörü, ana sanayi ve yan sanayi ile entegre olmuş durumda ve ihracatta lider pozisyondadır. 2023 yılında yan sanayi ve yedek parça sektörü, 14 milyar doları aşan ihracatla beşinci sıraya yükseldi. Bu sürdürülebilir başarı, yeni trendlerle uyumlu çalışmayı gerektiriyor. Automechanika Istanbul, Türkiye otomotiv sektörünün dünya ile entegrasyonunu sağlayan önemli bir platform olmaya devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası olarak, Türkiye ekonomisine güç katmaya ve üyelerimizin rekabet gücünü artırmaya gayret gösteriyoruz."

"Küresel gelişmeleri yakından görme fırsatı sunuyor"

Automechanika Istanbul’un sektörün en önemli fuarı olduğunu vurgulayan OSS Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özçete, konuşmasında şunları söyledi: “Fuar, küresel çapta yaşanan gelişmeleri takip etmemiz açısından önemli bir platform olması nedeniyle sektörümüz için büyük önem taşıyor. Globalde gerçekleşen gelişmeleri yakından takip ediyor ve bu gelişmeleri ülkemize uyarlamaktan mutluluk duyuyoruz. İhracatımızın daha yüksek boyutlara taşınabilmesi ve sektör paydaşlarımızın ikili ilişkilerini geliştirebilmesi için fuar organizasyonları büyük önem taşıyor. Derneğimiz, bu organizasyona her zaman güçlü bir şekilde destek vermeye devam edecektir.”

“İhracat bağlantıları için önemli bir platform”

Türkiye otomotiv endüstrisinin gerçekleştirdiği 35 milyar dolarlık ihracatında Automechanika Istanbul Fuarı’nın önemli bir payı olduğunu vurgulayan OIB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şunları söyledi: “Türkiye'nin otomotiv endüstrisinin tek koordinatör birliği olarak 1991 yılından beri hizmet veriyoruz. Temel amacımız, Türkiye otomotiv sektörünün ihracatını sürdürülebilir bir şekilde artırmaktır. Otomotiv endüstrisi, son 18 yılın 17'sinde ihracat şampiyonu olmuştur. Birliğimize bağlı 9 bine yakın ihracatçı son 10 yılda 100 milyar dolardan ihracat yaparak ülkemizin dış ticaret fazlası vermesine katkıda bulundu. 2023 yılında otomotiv endüstrisi 35 milyar dolarla Türkiye ihracat şampiyonu oldu ve bu başarıda sizlerin büyük emeği var. Bu yılın ilk dört ayında yüzde 5 artışla 12 milyar dolarlık ihracata ulaştık. Automechanika Istanbul fuarında sektör temsilcilerinin yaptığı bilgi paylaşımı ve kurulan bağlantılar ihracatımız için çok kıymetli olacaktır.”

Automechanika Istanbul: Bir fuardan çok daha fazlası

Otomotiv sektöründe sürdürülebilir üretim politikaları ve inovatif çözümleri öne çıkaran Automechanika Istanbul, ‘Innovation 4 Mobility by BAKIRCI’ özel alanında sektör profesyonellerini e-mobilite ve otomotiv dünyasındaki son teknolojilerle buluşuyor. ADAS & Diagnostik, Şarj İstasyonları, Bakım Onarım & Güvenlik Ekipmanları, Aks Ölçüm & Lastik, Şasi Onarım, Kaporta & Boya, Ekspertiz & Muayene, Batarya Test & Onarım olmak üzere 8 bölümden oluşacak alanda BAKIRCI Group, tüm ziyaretçilere yeni nesil teknolojileri uygulamalı olarak gösteriyor.

Yine 12. salonda yer alan Automechanika Academy, alanında uzman konuşmacıların yer aldığı, yüksek standartlarda eğitici, bilgilendirici ve aydınlatıcı sunumlar, söyleşiler ve oturumlardan oluşuyor. Programda yer alan oturumlar, büyük çaplı bölgesel ve ulusal otomotiv üreticilerinin AR-GE, tasarım ve üretim ekiplerinin, sektördeki son gelişmeler, trendler ve teknolojiler hakkında güncel bilgiler edinmelerini sağlamaya devam ediyor.

Automechanika Istanbul, genç nesilleri otomotiv sektörüne katkı sağlamaları için teşvik etmek ve bu alanda kariyerlerini inşa edebilmeleri adına son yıllarda sürdürdüğü geleneği bozmayarak, Türkiye’nin farklı noktalarından gelen üniversite kulüplerine 12-A Salonu’nda projelerini sergileme imkânı sunuyor. Ayrıca, TOBFED tarafından hazırlanan “Kadın Ustalar Yarışıyor” programı da farklı kategorilerde düzenlenen yarışmalar ile sektörün kadın profesyonellerine 12. Salon’da 4 gün boyunca renkli bir içerik sunuyor.

Automechanika Istanbul yeni iş bağlantılarına sahne olacak

Otomotiv satış sonrası endüstrisinin 1 numaralı ticaret fuarı markası Automechanika çatısı altında tüm dünyada 14 farklı ülkede 14 ticaret fuarı düzenleniyor. Gerek Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika arasındaki konumu, gerekse de Türkiye’nin üretim ve ihracat potansiyeli ile birlikte Automechanika Istanbul artık bölgesel bir ticari buluşmanın ötesinde, sektörde dünyanın yakından takip ettiği, yeniliklerin sahne aldığı, trendlerin belirlendiği ve nitelikli istihdam da dahil olmak üzere küresel otomotiv satış sonrası sektörüne her anlamda katkı sağlayan dev bir platform olarak konumlanıyor. Türkiye’yi otomobil üretimi kadar satış sonrası hizmetlerinde de uluslararası bir ticaret merkezi haline getiren Automechanika Istanbul, tüm dünyadan 50 binin üzerinde otomotiv profesyonelini ağırlamayı hedefliyor.

OTOPODYUM

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.